Ceremoniał Przedszkola
CEREMONIAŁ PRZEDSZKOLA NR 157 PRZEDSZKOLE Z SERDUSZKIEM W WARSZAWIE
Ceremoniał jest wewnątrz przedszkolnym zbiorem ustanowionych i obowiązujących w Przedszkolu Nr 157 „ Przedszkole z Serduszkiem” w Warszawie norm zachowania w czasie uroczystości okolicznościowych i patriotycznych organizowanych w przedszkolu. Ceremoniał jest istotnym elementem obrzędowości placówki nawiązującej do wychowania dzieci w duchu tradycji rodzinnych i poszanowania ojczyzny.
Przedszkole Nr 157 „ Przedszkole z Serduszkiem” posiada logo, które prezentowane jest:
-
- na budynku przedszkola,
- na sztandarze przedszkola,
- na dokumentach przedszkolnych,
- na zaproszeniach i dyplomach,
- na witrynie internetowej przedszkola,
- podczas uroczystości wewnętrznych i zewnętrznych,
- podczas wyjść i występów dzieci poza terenem przedszkola.
Przedszkole posiada hymn.
Hymn Przedszkola nr 157 Przedszkole z Serduszkiem
1. Jesteśmy dzieciaki, małe przedszkolaki
Uczymy się w salach, kolorowych salach
Buzie uśmiechnięte, oczy wesolutkie
Bo jesteśmy przedszkolaki
Z Przedszkola z Serduszkiem
Ref. A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi
Idziemy do przedszkola, do przedszkola
A nasze małe serca, małe serca
Biją nam radośnie bum tarara bum.
2. Gdy ktoś ma kłopoty, chętnie pomagamy
Dbamy o przyrodę i o zdrowie dbamy
Przedszkole z Serduszkiem bawi, uczy nas
Tu w przedszkolu każdy, co dzień
Miło spędza czas.
Ref. A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi
Idziemy do przedszkola, do przedszkola
A nasze małe serca, małe serca
Biją nam radośnie bum tarara bum.
Przedszkole ma flagę, która jest wizytówką naszej placówki, jest ona wykorzystywany podczas uroczystości przedszkolnych oraz własną maskotkę, która w nawiązaniu do ulicy, na której znajduje się przedszkole przedstawia smoka o imieniu Bazyl, który jest obecny z dziećmi podczas różnego rodzaju uroczystości i zabaw.
Symbolem przedszkola jest czerwone serduszko. W przedszkolu symbolami są również nazwy grup, które nawiązują do koloru sal dziecięcych:
- Żółta,
- Pomarańczowa,
- Czerwona,
- Niebieska,
- Brązowa,
- Zielona.
Przedszkole posiada wiele tradycji, które wymagają właściwej oprawy. W ich podtrzymywaniu bierze udział nie tylko cała zbiorowość przedszkolna, ale także rodziny wychowanków i środowisko lokalne.
Do tradycji przedszkolnej wpisane zostały poniższe uroczystości, które przebiegają zgodnie z przygotowanym przez wyznaczone osoby scenariuszem , który jest zatwierdzony przez dyrektora placówki. Ceremoniał nie określa wszystkich elementów poszczególnych uroczystości, niektóre z nich występują w mniej oficjalnej formie. Do obowiązków dzieci i nauczycieli należy podkreślenie galowym strojem podniosłego charakteru świąt przedszkolnych i państwowych.
Pasowanie na Przedszkolaka
Uroczystość przygotowana jest przez nauczycielki i dzieci danej grupy i ma charakter okolicznościowy. Uroczystość rozpoczyna się częścią artystyczną prezentującą umiejętności dzieci, przebiega w swobodnej atmosferze. Część właściwa uroczystości jest bardziej oficjalna, podczas której panuje podniosła atmosfera. Dyrektor przedszkola odczytuje tekst ślubowania, dzieci składają ślubowanie poprzez powtarzanie słowa „ ślubuję”. Po złożeniu przysięgi następuje pasowanie na przedszkolaka poprzez położenie ołówka na prawym ramieniu dziecka. Każde dziecko otrzymuje upominek upamiętniający pasowanie
Dzień Niepodległości
Jest to uroczystość oficjalna i przebiega w bardzo podniosłej atmosferze. Dzieci prezentują przygotowany występ artystyczny o charakterze patriotycznym. O godzinie 11.11 dzieci przybierając właściwą postawę – odśpiewują cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego Hymnu Polskiego. Dzieci mają przypięte kotyliony a budynek przedszkola dekorowany jest flagą.
Imieniny Przedszkolaka
Uroczystość o mniej oficjalnej atmosferze, spotkanie w formie zabawy. Każdego roku uroczystość ma inny temat przewodni. W nawiązaniu do tematu dzieci i nauczyciela przebierają się i biorą udział w przygotowanej przez wyznaczonych nauczycieli zabawie. Momentem kulminacyjnym jest degustacja tortu.
Spotkanie z Mikołajem
Spotkanie w świątecznym nastroju nawiązującym do tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Zwykle uroczystość prowadzona jest przez osoby z zewnątrz. Dzieci otrzymują podarunki od Świętego Mikołaja.
Bal Karnawałowy
Kultywowanie tradycji polskich zwyczajów karnawałowych, polegających na udziale w zabawie kostiumowej. Dzieci w przygotowanych przez rodziców strojach biorą udział w zabawach i konkurach.
Dzień Babci i Dziadka
W związku z Dniem Babci i Dziadka dla uczczenia ich święta Dziadkowie zapraszani są do przedszkola. Uroczystość składa się z części oficjalnej podczas, której wnuki prezentują występy artystyczny oraz składają życzenia I wręczają wykonane przez siebie upominki i laurki. W części mniej oficjalnej Dziadkowie zapraszani są na poczęstunek i wspólną zabawę.
Tłusty Czwartek
Zgodnie ze staropolskim zwyczajem w ostatni czwartek przed Środą Popielcową w przedszkolu dzieci i pracownicy przedszkola częstowani są pączkami.
Wiosenna Parada Przedszkolaków w Parku Bródnowskim
Tradycją naszego przedszkola jest Organizacja Wiosennej Parady Przedszkolaków dla przedszkolaków z Targówka. Zainteresowane przedszkola z przygotowanymi Marzannami spotykają się w Parku Bródnowskim. Nauczycielki z naszego przedszkola prowadzą zabawę, konkursy, prezentują występy artystyczne.
Dzień Dziecka
Dzień 01 czerwca w naszym przedszkolu to dzień radości i zabawy, obchodzone jest święto wszystkich dzieci. Na ogrodzie przedszkolnym prowadzone są zabawy, konkursy a na zakończenie dzieci otrzymują upominki.
Pożegnanie absolwentów przedszkola
Uroczystość przygotowywana jest na pożegnanie dzieci z grup najstarszych kończących edukację przedszkolną. Uroczystość składa się z części oficjalnej:
- występy artystyczne przygotowane przez dzieci,
- wystąpienie dyrektora przedszkola, wręczenie dyplomów i pamiątek,
- odśpiewanie „ Hymnu Targówka”.
oraz części nieoficjalnej:
- poczęstunek dla dzieci i zaproszonych gości,
- wykonanie zdjęć pamiątkowych.
Święto Rodziny – letni festyn rodzinny w ogrodzie przedszkolnym
Uroczystość nieoficjalna, swobodna, organizowana w ogrodzie przedszkolnym przez pracowników przedszkola we współpracy z rodzicami. Organizowane są stoiska z atrakcjami, zabawy muzyczne oraz poczęstunek, lody i wata cukrowa.
HYMN TARGÓWKA
Tutaj wielka puszcza stała,
rzeczka Brodnia przepływała.
Przy jej brzegach całkiem blisko
zbudowano wnet grodzisko.
Targi tu przeprowadzano
więc Targówkiem go nazwano.
Ref.
Ach Targówek, nasz Targówek,
tu jest wiele mądrych główek.
To jest nasza wspólna sprawa,
Tu zaczyna się Warszawa. bis
Tu atrakcji wiele mamy,
wspólnie tutaj czas spędzamy.
Na nauce, na zabawie
na Targówku jest ciekawie.
W lesie, parku i stadninie
wszyscy razem jak w rodzinie.
Ref.
Ach Targówek, nasz Targówek,
tu jest wiele mądrych główek.
To jest nasza wspólna sprawa,
Tu zaczyna się Warszawa. bis
Na Targówku mamy wszystko,
Kino, teatr, lodowisko.
Jest bezpiecznie, blisko wszędzie
Nawet wkrótce metro będzie.
Nasz Targówek nas zachwyca,
„Tu zaczyna się stolica”!
Ref.
Ach Targówek, nasz Targówek,
tu jest wiele mądrych główek.
To jest nasza wspólna sprawa,
Tu zaczyna się Warszawa. bis
Muzyka: Mariusz Czaja
Słowa: Anna Grotowska, Agnieszka Stankiewicz